Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczy zakresu i trybu współpracy z Krajowym Centrum podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych takich, jak np.: wyspecjalizowane ośrodki leczenia uzależnień, poradnie, oddziały psychiatryczne czy oddziały detoksykacyjne.

Obowiązek przekazywania informacji na temat osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych, a tym samym wypełnienia indywidualnego kwestionariusza sprawozdawczego, będzie miał miejsce w sytuacji łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. Dana osoba zgłasza się do leczenia z powodu używania narkotyków i to narkotyki stanowią substancję podstawową w uzależnieniu, co nie wyklucza jednocześnie używania alkoholu.
  2. Dana osoba ma być w danym podmiocie leczniczym poddana świadczeniom zdrowotnym z zakresu leczenia uzależnień w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych i leczenia uzależnień (Dz.U. z 2013 r., poz. 1386 ze zm.).

Nie. Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia sporządzanie indywidualnych kwestionariuszy sprawozdawczych dotyczy osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych, a zatem substancji wskazanych w załącznikach do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. To właśnie powyższe substancje muszą stanowić substancję podstawową w uzależnieniu i być powodem zgłoszenia się danej osoby do leczenia. Nie wyklucza to oczywiście używania przez tę osobę alkoholu, niemniej jednak nie należy przesyłać kwestionariuszy dla osób, które zgłaszają się po pomoc z powodu uzależnienia od alkoholu jako diagnozy podstawowej.

Tak. Jeśli osoby, które mają takie rozpoznanie zgłosiły się do leczenia z powodu używania narkotyków i to narkotyk jest substancją najbardziej problemową (nie alkohol), to również należy wypełnić i przesłać do KCPU kwestionariusz.

Podmioty lecznicze przesyłają do Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wypełnione kwestionariusze zebrane w danym kwartale, w terminie
do końca miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Dopuszcza się jednak ustalenie, w drodze kontaktu podmiotu leczniczego z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, indywidualnego trybu przekazywania danych w zależności od systemu pracy danego podmiotu leczniczego oraz biorąc pod uwagę efektywność sprawozdawczości.

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

MZ_nowe
NPZ_logo_RGB
KCPU